در گفت وگو با زهرا بختیاری صفا:

مهمترین کاری که من در دنیا انجام می‌دهم حمایت و هدایت خودم است

دوشنبه 09 تير 1399 بازدید: 151 کد خبر: 18586 [نسخه چاپی]

اختصاصی گزارشگر-

زهرا بختیاری صفا در گفت وگو با خبرنگار گزارشگر گفت: مهمترین کاری که من در دنیا انجام می‌دهم حمایت و هدایت خودم است. این خود به قدری با اهمیت و با ارزش در عالم خلقت است که در آموزه‌های دینی به خودشناسی در درجه اول و پس از آن به خداشناسی مختوم می‌شود. این خود چیست، کیست و چگونه باید او را بشناسم و وقتی او را شناختم چگونه از او حمایت و در مسیر هدایت رهنمون سازم.

وی به ارتباط خودرهبری و خانواده اشاره کرد و گفت: خودرهبری در ارتباطات به خصوص ارتباطات خانوادگی و به ویژه ارتباط بین زوجین مسئله بسیار مهمی است که اگر به خوبی شناخته و در مورد آن آگاهی کسب شود بسیار در مسائل مربوط به زوجین می‌تواند تاثیرگذار باشد.

این بانوی موفق ادامه داد: خیلی سوال در این رابطه که چگونه مرد یا زن خوبی باشیم مطرح می‌شود که من مخالف این واژه‌ها هستم و همیشه گفته ام که چگونه آدم خوبی باشیم. وقتی آدم خوبی شدیم آن وقت است که مرد خوب یا زن خوب یا پدر و مادر خوبی می‌شویم.

وی به تحکیم رابطه زوجین بر پایه خودرهبری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر متاسفانه خبرهای مسرت بخش و خوبی در حوزه خانواده نمی‌شنویم و اخبار طلاق و بگو مگوها بسیار در رابطه زوجین به گوش می‌رسد که این مهم ایجاب می‌کند به این موضوع بپردازیم که چگونه می‌توانیم روابط همسری خود را با تکیه بر دانش خودرهبری بهبود ببخشید و یا به نوعی دیگر حداقل انسانی رفتار کنیم.

این مدرس مباحث خودرهبری تصریح کرد: در رابطه با تعارض‌ها در مسائل زوجین سعی نکنیم رابطه را به بن بست ببریم یعنی سعی کنیم در برخی جهات از خودگذشتگی را به مرحله عمل برسانیم.اگر تصمیم می‌گیریم تصمیم درست با نگاه پردازشی بگیریم و چگونه انجام دادن این عکس العمل‌ها نیازمند کسب دانش خودرهبری است که می‌توان با شرکت در کلاس‌ها و ورکشاپ‌ها به آن نائل آمد.

بختیاری صفا اظهار نمود: برای اینکه سطح توافق بین رابطه زوجین را بتوانیم ایجاد کنیم، گفتمان و صحبت کردن با همدیگر است. گاها مشاهده می‌کنیم آنقدر رابطه دچار بحران و ترک‌هایی شده است که حتی صحبت‌های مسالمت آمیز ادامه پیدا نمی‌کند لازم است با وجود یک فرد سومی که قابل اعتماد است رفتارها به صورت جزئی نگری مورد تحلیل قرار گیرد که البته وجود مشاور و روانشناس یا فرد عالم به مسائل خودرهبری می‌تواند اولویت باشد.

وی به مدیریت خشم بوسیله خودرهبری اشاره کرد و افزود: اگر یک لغت ناپسند از سوی همسر به شما گفته شد و این باعث شد تا خاطر شما آزرده شود دیگر قرار نیست همان لحظه با این شوک، برخورد زننده تر از همسر رفتار کنیم بلکه اگر مباحث خودرهبری را کسب فیض کرده باشیم به راحتی می‌توان این معضل را مدیریت و به سپس به مرحله تصمیم گیری می‌رسیم.

این کارآفرین تصریح کرد: قرار نیست صرفا در رابطه با سختی‌ها و ناملایمات زندگی بررسی و خودنگرشی داشته باشیم چه خوب است وقتی اتفاقات شیرین و مثبتی هم در زندگی مشترک اتفاق می‌افتد چرایی‌ها و علل آن را کشف کنیم تا نقطه مشترک علت‌ها را تجدید کنیم که همه این موارد باز به خودرهبری ختم می‌شود.